Premiera „To właśnie szpital nasz” za nami. Drugi spektakl odbędzie się już 24 maja!

Premiera „To właśnie szpital nasz” za nami. Drugi spektakl odbędzie się już 24 maja!

Premiera 12. edycji UMLub Show
Premiera 12. edycji UMLub Show

Za nami premiera 12. edycji UMLub Show – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarium Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tegoroczna odsłona połączyła muzykę, teatr, humor, akademicką energię i przede wszystkim chęć niesienia pomocy.

W ubiegłym roku studenci i wykładowcy UMLUB, dzięki spektaklowi „Upiór na Uniwersytecie Medycznym”, przenieśli publiczność do świata tajemniczej opery, pełnej emocji, humoru i medycznych absurdów. W tym roku na scenie pojawił się musical „To właśnie szpital nasz”, który zabrał widzów do niemal utopijnego Szpitala im. Świetnego Zdrowia. Miejsca, w którym kadra medyczna zgodnie ze sobą współpracuje, a pacjenci mają wyłącznie pozytywne opinie o placówce. Tę idylliczną atmosferę zakłóca jednak niespodziewane wydarzenie, które wprowadza sporo zamieszania w spokojny rytm szpitalnego życia.

– Będzie jeszcze bardziej widowiskowo. Sami przygotowaliśmy scenariusz, teksty piosenek i choreografię, dlatego uważam, że naprawdę warto było poświęcić czas i obejrzeć tegoroczny spektakl – zapewniała przed premierą Aleksandra Ziomek, organizatorka wydarzenia i członkini Zarządu Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Tegoroczny UMLub Show był dla aktorów dużym wyzwaniem. Wynikało to zarówno z musicalowego charakteru spektaklu, jak i z miejsca jego realizacji. Wydarzenie odbyło się w Auli Collegium Maius – przestrzeni kojarzonej przede wszystkim z uroczystościami akademickimi, takimi jak absolutoria czy immatrykulacje. Organizatorzy podczas premiery udowodnili jednak, że aula może stać się także sceną pełną muzyki, ruchu, emocji i dobrej energii.

Wspólnota akademicka na scenie i widowni

Podczas wydarzenia głos zabrał JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, który podkreślił zarówno artystyczny, jak i charytatywny wymiar przedsięwzięcia.

– Niezwykle się cieszę, że po raz kolejny nasi studenci, pracownicy oraz osoby towarzyszące wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Niedawny „Bieg po zdrowie” zgromadził ponad 150 studentów i pracowników. Przyznam, że nawet nie wiedziałem, że mamy w naszej społeczności tak wspaniałych biegaczy i maratończyków. Myślę, że dzisiaj, tym razem w wymiarze artystycznym, nasi studenci i nauczyciele akademiccy również pokazali bardzo wiele. Cieszę się także, że temu wydarzeniu towarzyszyła piękna idea pomocy innym. Była z nami rodzina Frania, który pięknie rośnie i – gdy wszystko dobrze się ułoży – być może w przyszłości zostanie studentem medycyny. Szanowni Państwo, bardzo dziękuję organizatorom i studentom za przygotowanie tego wydarzenia. Życzę Państwu udanego wieczoru. Jestem przekonany, że dostarczy nam on wielu niezwykłych wrażeń – mówił JM Rektor UMLUB.

Do idei wspólnoty akademickiej odniósł się również Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki prof. dr hab. n. med. Kamil Torres.

– Cieszę się, że pokazaliśmy dzisiaj, że jesteśmy społecznością. Ola powiedziała, że to już 12. przedstawienie, a my – wspólnie z JM Rektorem, Panią Dziekan i Panią Kwestor – możemy być z Wami już dwunasty rok, patrzeć, jak się rozwijacie, zakładacie rodziny i pracujecie razem z nami. Za to serdecznie Wam dziękuję – powiedział Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki.

Studenci i wykładowcy połączyli siły w szczytnym celu

UMLub Show od lat ma także wymiar charytatywny. Jak podkreślają uczestnicy wydarzenia, największą motywacją jest dla nich możliwość niesienia realnej pomocy. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, cel jest szczególnie ważny – wszystkie pieniądze zebrane ze sprzedaży biletów-cegiełek zostaną przeznaczone na pomoc Franiowi Style, chorującemu na dystrofię mięśniową Duchenne’a.

Chłopiec potrzebuje terapii genowej, której koszt sięga prawie 15 mln złotych. Czas nie jest sprzymierzeńcem Frania, ponieważ leczenie dedykowane jest dzieciom w wieku 4–6 lat. Zarówno uczestnicy UMLub Show, jak i rodzice chłopca wierzą, że dzięki hojności widzów uda się zebrać kwotę, która realnie przyczyni się do kolejnych etapów leczenia.

Wzruszające podziękowania mamy Frania

Szczególnie poruszającym momentem wydarzenia były słowa mamy Frania, która podziękowała społeczności UMLUB za wsparcie, obecność i zaangażowanie.

– Dziękujemy za tak miłe przywitanie naszej rodziny. Jak widzieli Państwo przed rozpoczęciem wydarzenia, Franio stawiał tutaj swoje kroki. Dla nas są to – jak mówimy – wielkie kroki małego człowieka i bardzo się z nich cieszymy. Pojawiły się może trochę później niż u jego rówieśników, ponieważ Franio, jak Państwo wiedzą, choruje na dystrofię mięśniową Duchenne’a. Wiemy, że choroba będzie chciała mu te kroki kiedyś odebrać. Aby tak się nie stało, odbywa się między innymi dzisiejsze wydarzenie, które dokłada kolejną cegiełkę – a właściwie wielką cegłę – do naszej zbiórki na terapię genową. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim Państwu, którzy się zaangażowali, przyszli tutaj i dołożyli swoją cegiełkę do naszej wielkiej zbiórki. Przede wszystkim dziękuję studentom, którzy – jak zauważyli już Pan Rektor i Pan Prorektor – od początku, gdy pojawił się Franio, jako pierwsi wyciągnęli do nas rękę i powiedzieli: „zrobimy, co możemy”. To hasło przyświeca im cały czas – dziękowała mama Frania.

Licytacja voucherów i dodatkowe wsparcie

W przerwie spektaklu odbyła się również licytacja voucherów przekazanych przez sponsorów wydarzenia. Był to kolejny element charytatywnego wymiaru UMLub Show, który pozwolił publiczności aktywnie włączyć się w pomoc i wesprzeć zbiórkę na terapię genową dla Frania.

Tegoroczny UMLub Show odbywa się w Auli Collegium Maius w dwóch terminach. Bilety-cegiełki na premierowy spektakl zostały wyprzedane w dwa dni. Drugi termin wydarzenia zaplanowano na 24 maja i nadal są dostępne na niego bilety. Szczegóły dotyczące wejściówek można znaleźć na profilach w mediach społecznościowych Samorządu Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz na profilu dedykowanym UMLub Show.

Patronat, partnerzy i patronat medialny

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz Prezydent Miasta Lublin.

Partnerami wydarzenia byli: BINGOSPA, APIS Natural Cosmetics, Pharmaceris, Polka Pilates, BOSKO Lody Produkcji Własnej, Kino Bajka, Let Me Out, Hotel Forum oraz KH Studio Masażu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Akademickie Radio Centrum.


WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

budynek rektoratu

Rekrutacja 2026 na UMLUB. „Zainteresowanie od lat jest duże”

2026-06-11 10:50:57

1 czerwca rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na rok akademicki 2026/2027. W ofercie naszej Alma Mater znalazło się 17 kierunków studiów, w tym studia stacjonarne i niestacjonarne. O tym, które z nich w ostatnich latach cieszą się największą popularnością, jakie jest zainteresowanie studiami na UMLUB wśród studentów zagranicznych oraz jakie pytania najczęściej zadają kandydaci, porozmawialiśmy…

Ranking Polskich Uczelni 2026

Numer 1 w regionie. Uniwersytet Medyczny w Lublinie z wysoką pozycją w ogólnopolskim rankingu

2026-06-09 11:02:11

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zajął 21. miejsce w ogólnopolskim „Rankingu Polskich Uczelni 2026”, stając się najwyżej sklasyfikowaną uczelnią województwa lubelskiego. To znaczące wyróżnienie potwierdza silną pozycję naszego Uniwersytetu na mapie polskiej nauki oraz wysoką jakość prowadzonych badań i działalności akademickiej.

logo Narodowego Centrum Nauki

Wyniki konkursów OPUS 30 i SONATA 21

2026-06-16 13:34:38

Biuro Projektów i Rozwoju Nauki informuje, że Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki konkursów OPUS 30 i SONATA 21 na finansowanie projektów badawczych. Tegoroczna edycja konkursu OPUS była największą w historii NCN. W ramach konkursów OPUS 30 i SONATA 21 złożono łącznie ponad 3700 wniosków, a na realizację badań podstawowych przeznaczono rekordową kwotę blisko 912 mln zł.

Laureatki Konkursu Sonata 21 Narodowego Centrum Nauki

Laureatki Konkursu Sonata 21 Narodowego Centrum Nauki

2026-06-16 12:02:29

dr Olga Wronikowska-Denysiuk z Samodzielnej Pracowni Badań Behawioralnych oraz dr Agata Sumara z Zakładu Bioanalityki zostały laureatkami konkursu SONATA 21 Narodowego Centrum Nauki.

ekran prezentujący nazwę konferencji

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Oblicza psychiatrii w farmacji klinicznej i opiece farmaceutycznej”

2026-06-16 06:59:16

12–13 czerwca 2026 r. odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Oblicza psychiatrii w farmacji klinicznej i opiece farmaceutycznej”, poświęcona w tym roku psychiatrii dzieci i młodzieży oraz wspólnej odpowiedzialności klinicznej lekarzy i farmaceutów. Wydarzenie zgromadziło blisko 500 uczestników reprezentujących środowiska lekarskie, farmaceutyczne, pielęgniarskie, psychologiczne oraz naukowe.