Studentki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uczestniczyły w prestiżowej Letniej Szkole ASSETS

Studentki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uczestniczyły w prestiżowej Letniej Szkole ASSETS

uczestnicy szkoły letniej grupowo uśmiechają się do zdjęcia
uczestnicy szkoły letniej grupowo uśmiechają się do zdjęcia

Barbara Adamek, Amelia Pasieczna i Julia Sroka – trzy studentki kierunku zdrowie publiczne na UMLUB wzięły udział w prestiżowej międzynarodowej Letniej Szkole Edukacyjnej i Mentoringowej im. Andrija Stampara (ASSETS). Tegoroczna edycja wydarzenia odbyła się 5-9 lipca br. w Zagrzebiu. 

Letnia Szkoła ASSETS (ASPHER) ma na celu wzmocnienie pozycji specjalistów ds. zdrowia publicznego w ich specjalizacjach oraz umocnienie ich tożsamości zawodowej poprzez ekskluzywny program mentoringu edukacyjnego, za który odpowiadają cenieni eksperci z dziedziny zdrowia publicznego. 

Podczas tegorocznej edycji ASSETS trzy studentki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – Barbara Adamek, Amelia Pasieczna i Julia Sroka uczestniczyły w spotkaniach z następującymi mentorami: 

  • Josepem Figuerasem – emerytowanym dyrektorem Europejskiego Obserwatorium Systemów i Polityki Zdrowotnej;
  • Mzwandile (Andi) Mabhala – członkiem zarządu ASPHER;
  • Selmą Sogoric – laureatką medalu Štampara ASPHER z 2020 roku.

Udział naszych studentek w tym wydarzeniu spotkał się z pozytywnym odbiorem u przedstawicieli instytucji zrzeszonych w ASPHER – Europejskim Stowarzyszeniu Szkół Zdrowia Publicznego, do którego w połowie lipca br. przystąpił Uniwersytet Medyczny w Lublinie. 

– Udział naszych studentek w Letniej Szkole ASSETS 2026 to nie tylko zdobyta wiedza, ale przede wszystkim ogromne doświadczenie kształtujące profil zawodowy, pozwalające na konfrontację z różnorodnością europejskich podejść do zdrowia publicznego, kontakt z mentorami i rówieśnikami z całej Europy oraz poczucie przynależności do szerszej społeczności akademickiej. Tego rodzaju mobilność to jeden z najbardziej wymiernych efektów członkostwa naszej uczelni w ASPHER i zarazem argument za tym, by inwestować w nie konsekwentnie. Dla obecnych i przyszłych studentów i doktorantów UMLUB szkoły letnie ASPHER pozostają otwartą – i dostępną w preferencyjnej cenie – bramą do udziału w profesjonalnych sieciach zawodowych i naukowych, które kształtują kariery w zdrowiu publicznym – mówi dr Kinga Zdunek z Zakładu Edukacji Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, opiekun uczestniczek Letniej Szkoły ASPHER 2026. 

Uczestnictwo reprezentantek Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w Letniej Szkole ASSETS było możliwe dzięki finansowaniu otrzymanemu w ramach programu NAWA PROM 2025, realizowanego przez Szkołę Doktorską UMLUB. 

Fot.: nadesłane od dr Kingi Zdunek

Zdjęcia

uczestnicy szkoły letniej pozują grupowo na schodach uczestnicy szkoły letniej uczestnicy szkoły letniej pozują grupowo z certyfikatami uczestnicy szkoły letniej grupowo uśmiechają się do zdjęcia

WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie najlepszą uczelnią w regionie

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie najlepszą uczelnią w regionie!

2026-06-23 08:10:16

Uniwersytet Medyczny w Lublinie po raz kolejny został najwyżej sklasyfikowaną uczelnią województwa lubelskiego w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2026. Nasz Uniwersytet zajął 22. miejsce w klasyfikacji ogólnej, uzyskując wskaźnik rankingowy (WSK) na poziomie 67,9 punktu.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie reprezentowała mgr Ewa Burniak, Dyrektor Generalna UMLUB

Wspólnie dla pamięci i historii – UMLUB podczas obchodów Święta Wojska Polskiego

2026-08-17 10:13:55

15 sierpnia, z okazji Święta Wojska Polskiego, na Placu Litewskim w Lublinie odbyły się oficjalne uroczystości państwowe. Uniwersytet Medyczny w Lublinie reprezentowała mgr Ewa Burniak, Dyrektor Generalna UMLUB, która wzięła udział w uroczystościach w ramach wspólnej delegacji Związku Uczelni Lubelskich.

Prof. dr hab. Ilona Kryczek

„Nauka nigdy nie jest dziełem jednej osoby” — prof. Ilona Kryczek o drodze do światowej immunoonkologii i doktoracie honoris causa UMLUB

2026-08-13 06:37:10

„Zrozumieliśmy, jak potężnym narzędziem terapeutycznym może być nasz własny układ odpornościowy” — podkreśla prof. dr hab. Ilona Kryczek, wybitna specjalistka w dziedzinie immunologii nowotworów, związana z Department of Surgery, University of Michigan Medical School w Ann Arbor w Stanach Zjednoczonych, gdzie pełni funkcję Associate Research Scientist.

 

obraz domyślny / default image

Pracownicy UMLUB wspierają kształtowanie świadomości zdrowotnej mieszkańców Lublina

2026-08-12 09:46:00

Pracownicy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie włączyli się w realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Miasta Lublin na lata 2024–2026. 

dr n. med. Katarzyna Błaszkiewicz na tle aparatury

Krew jest darem życia. Rozmowa z dr n. med. Katarzyną Błaszkiewicz

2026-08-12 08:28:29

Krew to najważniejszy lek, którego nie da się zastąpić żadnymi innymi preparatami. Regularne oddawanie krwi pozwala na zapełnienie stanów magazynowych, a tym samym daje szansę na ratowanie ludzkiego życia. Między innymi o tym, jak pobrana krew trafia do potrzebującego pacjenta, na czym w rzeczywistości polega procedura oddania krwi ze wskazaniem i ile jeszcze jest do zrobienia w kwestii popularyzacji krwiodawstwa,…