SPINAKER - intensywna współpraca międzynarodowa

SPINAKER - intensywna współpraca międzynarodowa

Projekt SPINAKER - kolaż zdjęć
Projekt SPINAKER - kolaż zdjęć

W Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w dn. 17-21.11.2025 r. odbyły się spotkania robocze w projekcie „Hand in hand. Medical simulation - creating together the best medical professionalists for the future patients’ care”, realizowanym w ramach programu SPINAKER - Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia (nabór 2024).

Projekt ten jest efektem współpracy pomiędzy zespołami:

  • Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (Beneficjent i koordynator projektu),
  • Wenzhou Medical University w Chinach, oraz
  • Gulf Medical University w Zjednoczonych Emiratach Arabskich).

Podczas spotkań:

  • omówiono strukturę zarządzania projektem oraz role partnerów,
  • uzgodniono harmonogram działań i zasady bieżącej komunikacji,
  • przeprowadzono rozmowy dotyczące projektowania i organizacji Intensywnych Międzynarodowych Programów Kształcenia (IMPK) dla kadry dydaktycznej i studentów,
  • rozpoczęto mapowanie zasobów dydaktycznych i infrastrukturalnych oraz analizę potrzeb edukacyjnych partnerów,
  • wypracowano wspólne założenia dotyczące standaryzacji kształcenia z wykorzystaniem symulacji medycznej, z uwzględnieniem różnic kulturowych i systemowych.

Istotnym elementem spotkań była dyskusja nad adaptacją treści programowych do międzynarodowego środowiska edukacyjnego, np. dostosowywanie scenariuszy symulacyjnych, metod oceny kompetencji.

Spotkania potwierdziły wspólną wizję projektu jako platformy współpracy akademickiej ukierunkowanej na podnoszenie jakości kształcenia medycznego, rozwój kompetencji dydaktycznych kadry oraz wyrównywanie poziomu umiejętności klinicznych studentów w środowisku międzynarodowym.

Projekt „Hand in hand. Medical simulation - creating together the best medical professionalists for the future patients’ care” realizowany jest przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie w latach 2025-2026.

Cele projektu:

  • wzmocnienie jakości kształcenia medycznego opartego na symulacji
  • ujednolicenie standardów nauczania i oceny kompetencji klinicznych w środowisku międzynarodowym
  • rozwój kompetencji dydaktycznych i międzykulturowych kadry

W ramach projektu powstaną i zostaną wdrożone m.in.:

  • BASIQ - Instruktor Symulacji Medycznej (kurs podstawowy) - IMPK dla kadry dydaktycznej i techników symulacji
  • Basic Clinical Skills - IMPK dla studentów medycyny
  • szkolenie z zakresu kompetencji międzykulturowych dla kadry

 

Kierownik Projektu: Mgr Wojciech Dzikowski, Pełnomocnik Rektora ds. kontaktów z otoczeniem społecznym w zakresie edukacji dla bezpieczeństwa, Katedra Edukacji Medycznej

Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) w ramach programu SPINAKER - Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027.

Wartość projektu: 703 900,00 PLN

 

#FERS #NAWA #SPINAKER #UniwersytetMedycznywLublinie #InternationalEducation #GlobalHealthEducation #MedicalSimulation #IMPK #Microcredentials


WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

Studencki Dzień Kobiet na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

2026-03-10 08:21:35

9 marca w Collegium Maximum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się trzecia edycja Studenckiego Dnia Kobiet – wydarzenia skierowanego do studentek wszystkich kierunków studiów. Spotkanie było okazją do zdobycia praktycznej wiedzy, rozwijania nowych umiejętności oraz wspólnego spędzenia czasu w inspirującej atmosferze.

 

Torakochirurdzy z całej Polski szkolili się podczas warsztatów „Trauma Days”

2026-03-10 07:32:12

W sobotę, 7 marca, odbyła się kolejna edycja warsztatów z cyklu „Trauma Days”, organizowanych przez Katedrę i Klinikę Chirurgii Klatki Piersiowej. W ramach wydarzenia w Zakładzie Medycyny Sądowej zorganizowano praktyczne zajęcia warsztatowe. Tematem tegorocznej edycji „Trauma Days” były pourazowe zespolenia żeber oraz krioanalgezja.

mgr Aleksandra Mordzińska-Rak siedząca przy biurku

Te badania mogą pomóc w rozwoju nowych strategii leczenia czerniaka. Rozmowa z mgr Aleksandrą Mordzińską-Rak, laureatką konkursu PRELUDIUM 24

2026-03-09 11:20:34

Kontynuujemy cykl wywiadów z laureatami konkursu PRELUDIUM 24 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Tym razem porozmawialiśmy z mgr Aleksandrą Mordzińską-Rak ze Szkoły Doktorskiej i Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie o projekcie pn. „Rola białka ABCA1 w metabolizmie cholesterolu i organizacji kluczowych struktur błony komórkowej w procesie nowotworzenia”, który uzyskał 139 842,00 zł dofinansowania w ramach PRELUDIUM…

Ból, który nie powinien być normą. Rozmowa z dr n. med. Patrycją Ziober-Malinowską o objawach i leczeniu endometriozy

2026-03-07 11:39:54

Marzec jest miesiącem poświęconym zwiększaniu świadomości na temat endometriozy. To dobry moment, by głośniej mówić o chorobie, która przez lata pozostawała niedostatecznie rozpoznawana i często bagatelizowana. Endometrioza to przewlekła choroba, która dotyka około 10% kobiet w wieku rozrodczym na całym świecie. Mimo że jej objawy mogą być bardzo uciążliwe – od bolesnych miesiączek, przez przewlekły ból podbrzusza, po problemy z płodnością…

Cardio Days 2026: Eksperci szkolili się z nowoczesnych technik kardiologii

2026-03-06 13:59:57

6 marca w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyły się pierwsze warsztaty typu hands-on simulation – Cardio Interventional Workshop, zorganizowane w ramach Cardio Days 2026 przez Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK nr 4 w Lublinie we współpracy z Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.