Potrójna radość w USK Nr 4 w Lublinie

Potrójna radość w USK Nr 4 w Lublinie

 Łukasz Głaczkowski/USK Nr 4 w Lublinie
 Łukasz Głaczkowski/USK Nr 4 w Lublinie

Dwie dziewczynki i chłopiec - Nadia, Kordian i Anastazja – przyszli na świat jako wcześniaki w 30. tygodniu ciąży. Przez cały okres poprzedzający poród stan dzieci i ich mamy był monitorowany przez zespół Klinicznego Oddziału Położnictwa, Perinatologii i Chorób Kobiecych USK Nr 4 w Lublinie, którym kieruje prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska-Gorzelak.

Jako pierwsza urodziła się Nadia z wagą 1310 gramów, następnie Kordian – 1530 i Anastazja – 1340 gramów. Wcześniaki zostały objęte opieką Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka USK Nr 4 w Lublinie, kierowanego przez dr n. med. Eulalię Majewską. Dzięki intensywnej opiece i zaangażowaniu wysokowykwalifikowanego zespołu po ponad miesiącu trojaczki czują się dobrze, przybierają na wadze i rozwijają się prawidłowo. Obecnie ważą odpowiednio: 2320 gramów, 2380 gramów i 2410 gramów.

- Oczywiście, tak jak zdecydowana większość wcześniaków urodzonych w 30. tygodniu ciąży, dzieci wymagały wsparcia oddechowego i podania surfaktantu egzogennego stosowanego w leczeniu zespołu zaburzeń oddychania. Po ok. miesiącu trojaczki zaczęły samodzielnie oddychać i stopniowo opuszczały inkubatory. Prócz oddychania wyzwaniem była nauka ssania. Dzieci zazwyczaj mają ten odruch dopiero od 32. tygodnia życia płodowego, a jeszcze pozostaje koordynacja ssania z oddychaniem i połykaniem. Na to wszystko potrzeba czasu – wyjaśnia dr n. med. Eulalia Majewska.

W środę na Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka USK Nr 4 w Lublinie zabrzmiał Dzwon Zwycięstwa – symbol zakończenia hospitalizacji najstarszej z trójki dzieci – Nadii. Dziewczynka jako pierwsza opanowała samodzielne oddychanie, ssanie i połykanie. Jej rodzeństwo dołączy do niej, jak tylko zdobędzie te umiejętności pod okiem personelu oddziału.

Dzwon Zwycięstwa rozbrzmiewa za każdym razem, gdy wcześniak kończy leczenie szpitalne i opuszcza oddział. Jego uruchomienie przez rodziców i bliskich tych najmłodszych pacjentów stanowi znak triumfu nad trudnym początkiem życia, wdzięczności wobec personelu oraz nadziei na dalszy, zdrowy rozwój dzieci.

W Dzwon uderzyli rodzice trojaczków, pani Monika i pan Krystian.

- Już podczas pierwszej wizyty u lekarza było podejrzenie, że będzie to ciąża mnoga. Na kolejnej okazało się, że będą to trojaczki. Było to dla nas wielkie zaskoczenie, ale i źródło obaw. Lekarz poinformował nas, że jest to ciąża wysokiego ryzyka, więc zastanawialiśmy się, jak ona będzie dalej przebiegać. Obecnie dzieci rozwijają się prawidłowo, czujemy więc potrójną radość, ale też obawy, czy podołamy jako rodzice tak licznej gromadki – mówi mama trojaczków, pani Monika.

- Mamy jeszcze syna, który ma rok i cztery miesiące. Wierzę, że będzie zadowolony, mając rodzeństwo – dodaje tata, pan Krystian.

Mama i dzieci znajdowali się pod najlepszą opieką, ponieważ Kliniczny Oddział Położnictwa, Perinatologii i Chorób Kobiecych oraz Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka USK Nr 4 w Lublinie są ośrodkami klinicznymi o najwyższym, trzecim stopniu referencyjności. Oddziały świadczą wysokospecjalistyczną opiekę, przyjmując pacjentki w najtrudniejszych ciążach z całego województwa, a często również spoza niego. To również największy ośrodek perinatalny w regionie.

- Wobec obecnej zapaści demograficznej narodziny trojaczków są wydarzeniem. Chcę jednak zaznaczyć, że ciąże wielopłodowe należą do ciąż obarczonych ryzykiem, co wynika z większego obciążenia organizmu matki oraz faktu, że rozwija się więcej niż jeden płód jednocześnie, co zwiększa prawdopodobieństwo powikłań. Mając tego świadomość, przygotowaliśmy nasz ośrodek do najlepszej opieki nad kobietami w ciążach mnogich, poczynając od funkcjonującej tu wyspecjalizowanej poradni ciąży wielopłodowej, a kończąc na najwyższych standardach w perinatologii, położnictwie i neonatologii. USK Nr 4 w Lublinie jest szpitalem akademickim, którego personel, na czele z konsultantami wojewódzkimi, to specjaliści o najwyższym poziomie kompetencji i wieloletnim doświadczeniu. Obecność w szpitalu 36 oddziałów zapewnia w razie konieczności opiekę nad ciężarnymi lekarzy różnych specjalizacji. Z tego względu pacjentki w ciążach trudnych nie tylko są kierowane do naszego ośrodka, ale i same wybierają go jako miejsce swojego porodu – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska-Gorzelak kierująca Klinicznym Oddziałem Położnictwa, Perinatologii i Chorób Kobiecych.

USK Nr 4 w Lublinie to również wiodący ośrodek opieki nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie. Średnia wcześniactwa w kraju kształtuje się na poziomie 7-10 procent, w szpitalu przy ul. Jaczewskiego - na poziomie 19 procent. Rocznie przychodzi tu na świat ok. 300 wcześniaków.

Nadia, Kordian i Anastazja to pierwsze trojaczki, które urodziły się w szpitalu w 2026 roku. 30 marca w USK Nr 4 w Lublinie na świat przyszła także 12. para bliźniąt. W ubiegłym roku było to 48 par.

 

Fot. Łukasz Głaczkowski/USK Nr 4 w Lublinie/ Tekst nadesłany przez Rzecznika Prasowego USK Nr 4 w Lublinie


WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie najlepszą uczelnią w regionie

Uniwersytet Medyczny w Lublinie ponownie najlepszą uczelnią w regionie!

2026-06-23 08:10:16

Uniwersytet Medyczny w Lublinie po raz kolejny został najwyżej sklasyfikowaną uczelnią województwa lubelskiego w Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2026. Nasz Uniwersytet zajął 22. miejsce w klasyfikacji ogólnej, uzyskując wskaźnik rankingowy (WSK) na poziomie 67,9 punktu.

budynek rektoratu

Rekrutacja 2026 na UMLUB. „Zainteresowanie od lat jest duże”

2026-06-11 10:50:57

1 czerwca rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na rok akademicki 2026/2027. W ofercie naszej Alma Mater znalazło się 17 kierunków studiów, w tym studia stacjonarne i niestacjonarne. O tym, które z nich w ostatnich latach cieszą się największą popularnością, jakie jest zainteresowanie studiami na UMLUB wśród studentów zagranicznych oraz jakie pytania najczęściej zadają kandydaci, porozmawialiśmy…

 Dwukonsolowy system da Vinci w USK1

Lubelska medycyna w czołówce chirurgii robotowej w Polsce. Sukces Uniwersyteckich Szpitali Klinicznych

2026-07-13 12:56:55

Najnowszy raport „Robotowa Chirurgia 2026”, podsumowujący postępy chirurgii robotowej w Polsce, potwierdza dynamiczny rozwój tej dziedziny oraz znaczącą rolę lubelskich ośrodków akademickich. W gronie najaktywniejszych szpitali wykorzystujących technologie robotowe znalazły się Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 oraz Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 – placówki związane z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie.

Dr hab. n. med. Paulina Własiuk

Dr hab. n. med. Paulina Własiuk otrzymała grant naukowy od Polskiego Towarzystwa Hematologicznego i Transfuzjologicznego

2026-07-13 12:32:43

Z dumą informujemy, że dr hab. n. med. Paulina Własiuk z Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie została laureatką tegorocznego grantu naukowego przyznawanego przez Polskie Towarzystwo Hematologiczne i Transfuzjologiczne (PTHiT). Finansowanie w kwocie 200 tys. zł zostało przyznane na projekt pt. „Immunomodulujący wpływ metabolitów bakteryjnych na funkcję limfocytów T w przewlekłej białaczce limfocytowej”. 

uczestnicy projektu w CSM

II edycja Intensywnych Międzynarodowych Programów Kształcenia (Mikroprogramy) w ramach projektu NAWA SPINAKER

2026-07-13 10:12:31

W dniach 29 czerwca - 4 lipca 2026 r. odbyła się druga edycja Intensywnych Międzynarodowych Programów Kształcenia (Mikroprogramy) realizowanych przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie w ramach projektu NAWA SPINAKER „Hand in Hand. Medical Simulation - Creating Together the Best Medical Professionals for the Future Patients' Care".