Mamy to! Rekord Polski pobity przez społeczność UMLub!

Mamy to! Rekord Polski pobity przez społeczność UMLub!

organizatorzy akcji - zdjęcie zbiorowe
organizatorzy akcji - zdjęcie zbiorowe

15 listopada 2025 r. w Galerii Vivo! Lublin nasi studenci  i pracownicy – we współpracy z Fundacją Świat Zdrowia i Fundacją NEUCA dla Zdrowia – wyznaczyli nowy Rekord Polski w kategorii „Najwięcej osób poddanych badaniu poziomu hemoglobiny glikowanej w ciągu 4 godzin”. W tym krótkim czasie udało się przebadać aż 243 osoby! 

To wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Jedna kropla do rekordu” było czymś więcej niż tylko próbą pobicia wyniku. Stało się szeroką akcją profilaktyczną, przypominającą, jak ogromne znaczenie mają regularne badania metaboliczne i świadome dbanie o zdrowie. Uczestnicy mogli nie tylko oznaczyć poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c), lecz także skorzystać z konsultacji dietetycznych i otrzymać materiały edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia.

Dlaczego HbA1c jest tak ważne?
To proste, szybkie i bezbolesne badanie, które z jednej kropli krwi pozwala ocenić średni poziom glukozy w organizmie z ostatnich trzech miesięcy. Dzięki temu można wcześnie wykryć stan przedcukrzycowy czy ryzyko cukrzycy – chorób, które dotyczą coraz większej grupy dorosłych Polaków.

Pobicie rekordu w Lublinie stało się także początkiem ogólnopolskiej kampanii „3 miesiące w 1 kropli”, której celem jest zachęcanie do regularnych badań profilaktycznych i zwiększanie świadomości zdrowotnej w całym kraju.

Jesteśmy dumni z naszych studentów i pracowników, którzy swoją wiedzą, zaangażowaniem i energią pokazali, że profilaktyka ma moc!

Fot. Fundacja Świat Zdrowia

Zdjęcia

widok na stanowiska badań podczas akcji widok na stanowiska do badań podczas akcji

WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

Odsłonięcie Dzwonu Życia i Nadziei

Pierwszy w woj. lubelskim Dzwon Życia i Nadziei odsłonięty w USK Nr 1 w Lublinie

2026-03-31 11:50:12

We wtorek (31 marca) w Centrum Chirurgii Piersi Onkologii Klinicznej i Radioterapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Lublinie odbyło się uroczyste odsłonięcie pierwszego w województwie lubelskim Dzwonu Życia i Nadziei. Został on ufundowany przez Fundację Pokonaj raka. 

zdjęcie grupowe wykonawców na koncercie

Muzyka ma niezwykłą moc – wyjątkowy wiosenny koncert dla małych pacjentów

2026-03-31 08:56:38

W sobotę, 28 marca 2026 roku, w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie odbył się wyjątkowy koncert wiosenny, zorganizowany przez Fundację PoMOC Daje MOC.

Wydarzenie miało charakter charytatywny i zostało przygotowane z myślą o najmłodszych pacjentach przebywających na oddziałach szpitalnych.

zdjęcie grupowe uczestników Surgeon Talent Camp, w tym dr Robert Chudzik

Międzynarodowy wyjazd szkoleniowy do Chin. Udział przedstawicieli Polski w „Meet the Expert – Surgeon Talent Camp in Thoracic & Esophageal Surgery”

2026-03-31 07:35:59

W dniach 23–27 marca 2026 roku w Guangzhou w Chinach odbył się prestiżowy międzynarodowy program szkoleniowy „Meet the Expert – Surgeon Talent Camp in Thoracic & Esophageal Surgery”, poświęcony nowoczesnym technikom chirurgii klatki piersiowej i przełyku. Wydarzenie miało intensywny, wieloośrodkowy charakter i obejmowało zarówno część praktyczną, jak i akademicką, koncentrując się na wymianie doświadczeń pomiędzy specjalistami z różnych krajów oraz…

 Łukasz Głaczkowski/USK Nr 4 w Lublinie

Potrójna radość w USK Nr 4 w Lublinie

2026-03-30 10:47:15

Dwie dziewczynki i chłopiec - Nadia, Kordian i Anastazja – przyszli na świat jako wcześniaki w 30. tygodniu ciąży. Przez cały okres poprzedzający poród stan dzieci i ich mamy był monitorowany przez zespół Klinicznego Oddziału Położnictwa, Perinatologii i Chorób Kobiecych USK Nr 4 w Lublinie, którym kieruje prof. dr hab. n. med. Bożena Leszczyńska-Gorzelak.

mgr Emilia Słoń

Efekty tych badań mogą pomóc m.in. w leczeniu łuszczycy. Innowacyjny projekt mgr Emilii Słoń w ramach Doktoratu wdrożeniowego

2026-03-30 08:35:10

„Opracowanie, charakterystyka i wdrożenie nowych koniugatów molekularnych na bazie kannabinoidów jako innowacyjnej strategii dermo-terapeutycznej i dermopielęgnacyjnej” – to tytuł projektu realizowanego przez mgr Emilię Słoń ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w ramach Doktoratu wdrożeniowego. Efekty jej badań mogą znaleźć zastosowanie w produkcji surowców kosmetycznych i pielęgnacyjnych oraz w leczeniu zmian dermatologicznych.