Lublin gospodarzem XXXVII Konferencji POLSTIM. Eksperci z kraju i zagranicy dyskutowali o przyszłości elektrokardiologii

Lublin gospodarzem XXXVII Konferencji POLSTIM. Eksperci z kraju i zagranicy dyskutowali o przyszłości elektrokardiologii

POLSTIM 2026 po raz pierwszy w Lublinie
POLSTIM 2026 po raz pierwszy w Lublinie

16 maja w Lublinie zakończyła się XXXVII Konferencja POLSTIM – jedno z najważniejszych ogólnopolskich wydarzeń poświęconych diagnostyce i leczeniu zaburzeń rytmu serca. Tegoroczna edycja miała wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy w historii została zorganizowana w Lublinie. Gospodarzem wydarzenia było Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, które wraz ze szpitalem objęło konferencję patronatem honorowym. Konferencja odbywała się w dniach 14–16 maja w Lubelskim Centrum Konferencyjnym i zgromadziła wybitnych ekspertów z Polski oraz zagranicy zajmujących się elektrofizjologią i elektroterapią.

Pierwszy dzień konferencji miał przede wszystkim charakter praktyczny. Uczestnicy brali udział w warsztatach poświęconych stymulacji układu przewodzącego serca, prowadzonych przez uznanych specjalistów pod moderacją dr. n. med. Grzegorza Kiełbasy, dr. n. med. Pawła Dąbrowskiego, lek. Agnieszki Korpysz oraz lek. Marcina Janowskiego.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także warsztaty ablacyjne prowadzone m.in. przez dr. Ivo Rocę Luque ze Szpitala Klinicznego w Barcelonie, prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Głowniaka – Koordynatora UCKiK USK Nr 4 w Lublinie oraz prof. dr. hab. n. med. Jakuba Barana z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Sesje koncentrowały się na nowoczesnych technikach ablacji i najbardziej wymagających procedurach elektrofizjologicznych.

Integralną częścią programu były transmisje zabiegów wykonywanych w Krakowie, Warszawie, Lublinie i Barcelonie. W UCKiK wykorzystano nowoczesny system komunikacji Medinbox zakupiony dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy. Aparatura umożliwiła interaktywną komunikację pomiędzy zespołami medycznymi a uczestnikami konferencji podczas prowadzonych na żywo zabiegów ablacji.

Wieczorem odbyło się tradycyjne „Kino Nocne EP”, podczas którego lekarze analizowali trudne i nietypowe przypadki kliniczne ze swojej praktyki.

Uroczysta inauguracja konferencji

Drugi dzień konferencji wypełniły wykłady i prezentacje odbywające się równolegle w czterech salach Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Ważnym punktem programu była uroczysta inauguracja wydarzenia z udziałem organizatorów, przedstawicieli władz oraz międzynarodowych ekspertów, w tym Prezydenta European Heart Rhythm Association prof. Harana Burriego.

Całość moderował prof. dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konferencji oraz Koordynator UCKiK USK Nr 4 w Lublinie.

W inauguracji udział wzięli m.in. p.o. Dyrektor USK Nr 4 w Lublinie dr Kamila Ćwik, Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Lublin Tomasz Fulara.

Chcę podziękować organizatorom, że to wspaniałe wydarzenie udało się zorganizować w stolicy województwa lubelskiego. [...] Dla nas jest to ogromny zaszczyt, że możemy gościć tak wielu znamienitych gości, ekspertów, ważnych osobistości – mówił Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski.

Tomasz Fulara podkreślał znaczenie lubelskiego środowiska akademickiego i medycznego:

Jesteśmy wdzięczni i dumni z poziomu lubelskiej medycyny. [...] Nasze szpitale kliniczne są dobrem województwa. Wspomagamy procesy ich rozwoju i tym bardziej nam miło, że dzisiejsza konferencja odbywa się w Lublinie.

Z kolei dr Kamila Ćwik zwróciła uwagę na rozwój Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii oraz znaczenie inwestycji realizowanych dzięki środkom z KPO:

Konferencja stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych polskiej elektrokardiologii. Obecność wybitnych ekspertów z kraju i zagranicy potwierdza jego rangę i rosnącą pozycję Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 w Lublinie jako nowoczesnego ośrodka klinicznego, naukowego, ale także dydaktycznego. Na modernizację i zakup aparatury do centrum uzyskaliśmy 30 mln złotych, które, mamy nadzieję, pozwolą na lepszą diagnostykę i leczenie pacjentów, ale także otworzą przed nami nowe możliwości – podkreśliła p.o. Dyrektor USK Nr 4.

Medal Honorowy dla prof. Zbigniewa Kalarusa

Podczas drugiego dnia konferencji przyznano również najwyższe wyróżnienie Asocjacji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – Medal Honorowy im. Mariusza Stopczyka. W tym roku otrzymał go prof. Zbigniew Kalarus, Kierownik I Oddziału Kardiologii Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Przed uroczystością wręczenia nagrody dr n. med. Paweł Derejko oraz prof. dr hab. n. med. Marek Jastrzębski przedstawili analizę aktualnego stanu elektrokardiologii w Polsce oraz kierunki dalszego rozwoju tej dziedziny.

Nowoczesna elektrofizjologia i sztuczna inteligencja w medycynie

Ostatni dzień konferencji poświęcono najnowszym osiągnięciom w elektrofizjologii, elektroterapii i kardiologii genetycznej. Eksperci dyskutowali m.in. o nowoczesnych metodach ablacji migotania przedsionków, mapowaniu 3D oraz technologiach PFA i RF stosowanych w leczeniu złożonych arytmii.

W programie znalazły się również zagadnienia dotyczące diagnostyki pacjentów wysokiego ryzyka, badań genetycznych, obrazowania multimodalnego oraz wykorzystania sztucznej inteligencji w codziennej praktyce klinicznej.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się sesje przypadków klinicznych, warsztaty obrazowania oraz prezentacje „tips and tricks”, podczas których eksperci dzielili się doświadczeniami z najbardziej wymagających procedur elektrofizjologicznych.

Organizacja konferencji POLSTIM 2026 w Lublinie była ważnym wydarzeniem dla środowiska medycznego i kolejnym potwierdzeniem rosnącej pozycji Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 jako jednego z wiodących ośrodków elektrokardiologii w Polsce.

fot. prof. Andrzej Głowniak, Rafał Latoszek (Medical Events)/Artykuł został opracowany na podstawie: https://www.usk4.lublin.pl/pl/o-szpitalu/aktualnosci/4914-polstim-2026-jedno-z-najwazniejszych-spotkan-ekspertow-elektrokardiologii-pierwszy-raz-w-lublinie

Wydarzenie zostało objęte patronatem JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

Zdjęcia


WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

budynek rektoratu

Rekrutacja 2026 na UMLUB. „Zainteresowanie od lat jest duże”

2026-06-11 10:50:57

1 czerwca rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na rok akademicki 2026/2027. W ofercie naszej Alma Mater znalazło się 17 kierunków studiów, w tym studia stacjonarne i niestacjonarne. O tym, które z nich w ostatnich latach cieszą się największą popularnością, jakie jest zainteresowanie studiami na UMLUB wśród studentów zagranicznych oraz jakie pytania najczęściej zadają kandydaci, porozmawialiśmy…

Ranking Polskich Uczelni 2026

Numer 1 w regionie. Uniwersytet Medyczny w Lublinie z wysoką pozycją w ogólnopolskim rankingu

2026-06-09 11:02:11

Uniwersytet Medyczny w Lublinie zajął 21. miejsce w ogólnopolskim „Rankingu Polskich Uczelni 2026”, stając się najwyżej sklasyfikowaną uczelnią województwa lubelskiego. To znaczące wyróżnienie potwierdza silną pozycję naszego Uniwersytetu na mapie polskiej nauki oraz wysoką jakość prowadzonych badań i działalności akademickiej.

logo Narodowego Centrum Nauki

Wyniki konkursów OPUS 30 i SONATA 21

2026-06-16 13:34:38

Biuro Projektów i Rozwoju Nauki informuje, że Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki konkursów OPUS 30 i SONATA 21 na finansowanie projektów badawczych. Tegoroczna edycja konkursu OPUS była największą w historii NCN. W ramach konkursów OPUS 30 i SONATA 21 złożono łącznie ponad 3700 wniosków, a na realizację badań podstawowych przeznaczono rekordową kwotę blisko 912 mln zł.

Laureatki Konkursu Sonata 21 Narodowego Centrum Nauki

Laureatki Konkursu Sonata 21 Narodowego Centrum Nauki

2026-06-16 12:02:29

dr Olga Wronikowska-Denysiuk z Samodzielnej Pracowni Badań Behawioralnych oraz dr Agata Sumara z Zakładu Bioanalityki zostały laureatkami konkursu SONATA 21 Narodowego Centrum Nauki.

ekran prezentujący nazwę konferencji

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Oblicza psychiatrii w farmacji klinicznej i opiece farmaceutycznej”

2026-06-16 06:59:16

12–13 czerwca 2026 r. odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Oblicza psychiatrii w farmacji klinicznej i opiece farmaceutycznej”, poświęcona w tym roku psychiatrii dzieci i młodzieży oraz wspólnej odpowiedzialności klinicznej lekarzy i farmaceutów. Wydarzenie zgromadziło blisko 500 uczestników reprezentujących środowiska lekarskie, farmaceutyczne, pielęgniarskie, psychologiczne oraz naukowe.