Fizjoterapia zwycięzcą na Międzynarodowych Dniach Rehabilitacji w Rzeszowie 12-13 lutego 2026 r.

Fizjoterapia zwycięzcą na Międzynarodowych Dniach Rehabilitacji w Rzeszowie 12-13 lutego 2026 r.

zdjęcie grupowe laureatów i opiekunów
zdjęcie grupowe laureatów i opiekunów

W dniach 12–13 lutego pracownicy Katedry i Zakładu Fizjoterapii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie — mgr Paweł Hereć i mgr Robert Fiut — wraz ze studentami działającymi w Studenckim Kole Naukowym przy Zakładzie Fizjoterapii Klinicznej uczestniczyli w konferencji „Międzynarodowe Dni Rehabilitacji” w Rzeszowie o tematyce „Potrzeby i standardy współczesnej rehabilitacji”. 

Podczas wydarzenia zaprezentowano wyniki badań realizowanych w ramach działalności statutowej jednostki oraz Mini Grantu przyznanego Studenckiemu Kołu Naukowemu — łącznie aż sześć prac studenckich oraz dwie prezentacje pracowników. Opiekunem naukowym wszystkich prac jest Kierownik dr hab. n. med. Alicja Wójcik-Załuska, prof. UMLub.

Mgr Paweł Hereć przedstawił pracę dotyczącą wyzwań metodologicznych i organizacyjnych związanych z realizacją programu prehabilitacji ruchowej u pacjentów przygotowywanych do endoprotezoplastyki stawu biodrowego. W prezentacji zwrócił uwagę na znaczenie odpowiedniego planowania programu ćwiczeń, monitorowania jego realizacji oraz trudności związane z prowadzeniem badań klinicznych w warunkach okołooperacyjnych.

Na zakończenie konferencji Komisje oceniające wystąpienia prelegentów przyznały główną nagrodę w klasyfikacji wszystkich sesji i wyróżnienie w swojej sesji dla mgra Roberta Fiuta. Przedstawiona praca pana mgra Roberta Fiuta to: „Ocena siły mięśniowej pacjentów w oddziale intensywnej terapii za pomocą dynamometru ręcznego oraz osłabienie nabyte w oddziale intensywnej terapii (ICU-AW): prospektywne, jednoośrodkowe badanie obserwacyjne”.

Wśród wyróżnionych w sesjach studenckich znaleźli się Weronika Obroślak oraz Dominik Musik za pracę pt. „Fizjoterapia uroginekologiczna w praktyce lekarskiej: znajomość zagadnienia, bariery kierowania i ocena dostępności (badanie przekrojowe)”, przygotowaną pod opieką mgra Roberta Fiuta, lek. Weroniki Wasyluk oraz dr hab. n. med. Alicji Wójcik-Załuski prof. UMLub.

Kolejne wyróżnienie otrzymali Agnieszka Próchno, Anna Nowicka, Weronika Misztal, Szymon Muszyński, Jakub Mazur, Franciszek Grabowski za pracę pt. „Ocena zależności między adherencją do programu prehabilitacji ruchowej przed całkowitą endoprotezoplastyką stawu biodrowego a zmianą wyników klinicznych i długością hospitalizacji”, przygotowaną pod opieką dr hab. n. med. Alicji Wójcik-Załuski, prof. UMLub, dra hab. n. med. Jacka Gągały, prof. UMLub, mgra Pawła Herecia. Warto podkreślić, że badanie jest realizowane w ramach minigrantu studenckiego w Klinice Ortopedii i Traumatologii USK Nr 4 w Lublinie oraz w Zakładzie Fizjoterapii Klinicznej UMLub.

Składamy podziękowania JM Rektorowi Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr. hab. Wojciechowi Załusce oraz Dziekanowi Wydziału Nauk o Zdrowiu dr. hab. n. o zdr. Mariuszowi Wysokińskiemu za sfinansowanie wyjazdu na konferencję. Uzyskane wyniki oraz osiągnięcia zespołu potwierdzają zasadność wspierania inicjatyw naukowych i inwestowania w rozwój młodych badaczy oraz pracowników, przyczyniając się do dalszego wzmacniania potencjału naukowego uczelni.

 

Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia

zdjęcie grupowe laureatów i opiekunów mgr Paweł Hereć podczas wykładu mgr Robert Fiut podczas wykładu

WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

odznaczeni uczestnicy konferencji

Relacja z Lubelskich Dni Ortopedii Dziecięcej – nauka, doświadczenie i nowe kierunki rozwoju

2026-04-20 12:22:01

Pięć dekad historii, setki specjalistów i tysiące małych pacjentów - lubelska ortopedia dziecięca świętowała swój wyjątkowy jubileusz podczas „Lubelskich Dni Ortopedii Dziecięcej”, które odbyły się w dniach 17-18 kwietnia 2026 roku. Wydarzenie stało się nie tylko przeglądem osiągnięć, ale również przestrzenią do rozmowy o przyszłości diagnostyki i leczenia schorzeń narządu ruchu u dzieci i młodzieży.

Dr n. med. Tomasz Ciszewski, specjalista w zakresie onkologii klinicznej, p.o. Kierownika Kliniki Chorób Metabolicznych i Immunoonkologii UMLUB

Immunoterapia w onkologii: jak układ odpornościowy staje się sprzymierzeńcem w walce z rakiem. Rozmowa z dr n. med. Tomaszem Ciszewskim

2026-04-20 10:08:44

Współczesna onkologia przechodzi jedną z najbardziej dynamicznych rewolucji ostatnich dekad. Obok klasycznych metod leczenia, takich jak chemioterapia, coraz większą rolę odgrywają terapie ukierunkowane na naturalne mechanizmy obronne organizmu. Jedną z nich jest immunoterapia – podejście, które nie niszczy komórek nowotworowych bezpośrednio, lecz „uczy” układ odpornościowy, jak je rozpoznawać i skutecznie eliminować. O tym, jak działa ten przełomowy model leczenia, dla…

Gala Charytatywna Fundacji Rozwoju USK Nr 4

„Człowieka trzeba mierzyć miarą serca”. Pierwsza Gala Charytatywna Fundacji Rozwoju USK Nr 4 już za nami

2026-04-20 08:52:11

W sobotę, 18 kwietnia w Atelia Banquet & Catering Centre odbyła się pierwsza Gala Charytatywna Fundacji Rozwoju USK Nr 4. Wydarzenie miało na celu zjednoczenie osób i środowisk, które chcą aktywnie wspierać pacjentów oraz angażować się w działania na rzecz poprawy warunków leczenia.

spotkanie Zarządu ADEE

Wizyta członków Zarządu ADEE na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie

2026-04-20 06:08:39

Dnia 17 kwietnia 2026 r. na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie odbyło się zebranie Zarządu Association for Dental Education in Europe (ADEE), którego członkiem jest prof. dr hab. n. med. Renata Chałas, Dziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W ramach wydarzenia naszą uczelnię odwiedzili goście z 10 państw.

Nowo powstałe Centrum Egzaminów OSCE na UMLUB

Studenci położnictwa sprawdzili swoje umiejętności w nowoczesnym Centrum Egzaminów OSCE

2026-04-17 11:01:13

W dniach 16–17 kwietnia odbyły się próbne egzaminy mini OSCE dla studentów III roku położnictwa. Był to kompleksowy sprawdzian wiedzy i umiejętności praktycznych, który w tym roku po raz pierwszy przeprowadzono w nowo otwartym Centrum Egzaminów OSCE, zlokalizowanym w budynku Hali Sportowo-Widowiskowej UMLUB.