Doktorancka Fabryka Grantów. Szkolenie z ekspertami Narodowego Centrum Nauki

Doktorancka Fabryka Grantów. Szkolenie z ekspertami Narodowego Centrum Nauki

prowadzący szkolenie - eksperci z NCN
prowadzący szkolenie - eksperci z NCN

21 kwietnia w Auli Collegium Medicum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyło się spotkanie w ramach Doktoranckiej Fabryki Grantów. To wydarzenie było skierowane do doktorantów i młodych badaczy, chcących udoskonalić swój warsztat w pisaniu wniosków grantowych. Szkolenie w tym zakresie przeprowadzili eksperci z Narodowego Centrum Nauki. 

Wtorkowe wydarzenie przyciągnęło młodych naukowców, którzy chcieli nauczyć się, jak w efektywny sposób pisać wnioski grantowe. 

Doktorancka Fabryka Grantów powstała, bo widzimy, że młodzi naukowcy często mają świetne pomysły badawcze, ale brakuje im praktycznej wiedzy, jak przełożyć je na skuteczny wniosek grantowy. Chcieliśmy stworzyć wydarzenie, które pokaże ten proces „od środka”, czyli z perspektywy osób, które faktycznie oceniają projekty – mówiła w rozmowie z „Blaskiem” koordynator wydarzenia, mgr Ilona Łoszczyk ze Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – To nie jest tylko szkolenie, ale przestrzeń do rozmowy o realnych wyzwaniach, błędach i strategiach, które stoją za sukcesem grantowym. Zależy nam, żeby uczestnicy wyszli stąd z większą świadomością, ale też odwagą do aplikowania – podkreśliła.  

Podczas Doktoranckiej Fabryki Grantów w Auli Collegium Medicum obecni byli: JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. n. med. Jarogniew Łuszczki, Dziekan Szkoły Doktorskiej UMLUB prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Beata Dobrowolska, Prodziekan Szkoły Doktorskiej dr hab. n. med. i n. o zdr. Aleksandra Szopa, prof. UMLUB oraz Przewodniczący Zespołu ds. Aplikacji Grantowych Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie dr hab. n. med. Marcin Bobiński, a także doktoranci i niedawni laureaci konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki. 

– Bądźcie aktywni w tym, co robicie. Da wam to naprawdę dużo radości w życiu zawodowym oraz mnóstwo wiedzy, którą na pewno będziecie mogli wykorzystać w przyszłości – zwrócił się do młodych naukowców obecnych na sali JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska. 

– Mamy nadzieję, że dzięki temu szkoleniu nauczycie się, jak efektywnie pisać wnioski grantowe i w przyszłości będziecie pozyskiwać jak najwięcej grantów. Zależy nam na tym, abyście dzięki temu mogli wejść do międzynarodowej elity naukowców – podkreślił z kolei prof. dr hab. n. med. Jarogniew Łuszczki, Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 

Wtorkowe szkolenie obejmowało między innymi takie zagadnienia, jak: aktualna oferta konkursów NCN i ich odpowiedni wybór, przygotowanie wniosku oraz proces jego oceny (w tym najczęstsze błędy eliminujące zgłoszenie już w pierwszym etapie) oraz kluczowe kwestie związane z podpisaniem umowy grantowej i rozliczeniem projektu. Każdy z tych tematów przybliżyli zebranym zaproszeni eksperci z Narodowego Centrum Nauki, czyli:

  • dr Oskar Wolski – koordynator dyscyplin NCN w dziale Nauk Humanistycznych, Społecznych i o Sztuce, zaangażowany w organizację procesu oceny wniosków oraz nadzór nad przebiegiem konkursów,
  • dr Joanna Baran – koordynatorka dyscyplin NCN w dziale nauk ścisłych i technicznych, współodpowiedzialna za merytoryczny przebieg oceny projektów i współpracę z zespołami ekspertów. 

Kwietniowe spotkanie w ramach Doktoranckiej Fabryki Grantów zakończyło się panelem dyskusyjnym dotyczącym realnych doświadczeń grantowych młodych naukowców. 

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Samorząd Doktorantów UMLUB oraz Zespół ds. Aplikacji Grantowych Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a całość odbyła się pod patronatem Krajowej Reprezentacji Doktorantów.


WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

Prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk na X Kongresie Patient Empowerment

Prof. Magdalena Chrościńska-Krawczyk reprezentowała Uniwersytet Medyczny w Lublinie na X Kongresie Patient Empowerment

2026-05-21 12:46:01

13 maja br. w Centrum Nauki Kopernik odbył się X Kongres Patient Empowerment – jedno z najważniejszych ogólnopolskich wydarzeń poświęconych roli pacjenta we współczesnym systemie ochrony zdrowia. W debacie dotyczącej chorób rzadkich udział wzięła profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr hab. n. med. Magdalena Chrościńska-Krawczyk, Kierownik Kliniki Neurologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

zdjęcie zbiorowe zespołu z Lublina

Wygrana w III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Farmakologicznej dla studentów medycyny "Złota Recepta" – kolejny sukces naszych studentów

2026-05-21 09:19:55

Z wielką satysfakcją informujemy, że Pan Hubert Bień, student III roku kierunku lekarskiego UMLub, zdobył I miejsce w kategorii indywidualnej podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Farmakologicznej "Złota Recepta", który odbył się 16 maja 2026 r. w Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. 

Asertywność w środowisku zawodowym

Asertywność w środowisku zawodowym: komunikacja oparta na szacunku do siebie i do innych

2026-05-20 09:14:27

Asertywność bywa w codziennych rozmowach mylona z agresją. W wielu środowiskach nadal funkcjonuje przekonanie, że osoba, która jasno wyraża swoje zdanie, odmawia wykonania dodatkowego zadania lub stawia granicę, może zostać odebrana jako nieuprzejma, konfliktowa albo nadmiernie dominująca. Tymczasem asertywność i agresja są odmiennymi sposobami komunikowania się, opartymi na innych założeniach dotyczących relacji międzyludzkich.

Agresja oznacza forsowanie własnych potrzeb kosztem drugiej osoby.…

POLSTIM 2026 po raz pierwszy w Lublinie

Lublin gospodarzem XXXVII Konferencji POLSTIM. Eksperci z kraju i zagranicy dyskutowali o przyszłości elektrokardiologii

2026-05-20 07:29:00

16 maja w Lublinie zakończyła się XXXVII Konferencja POLSTIM – jedno z najważniejszych ogólnopolskich wydarzeń poświęconych diagnostyce i leczeniu zaburzeń rytmu serca. Tegoroczna edycja miała wyjątkowy charakter, ponieważ po raz pierwszy w historii została zorganizowana w Lublinie. Gospodarzem wydarzenia było Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, które wraz ze szpitalem objęło konferencję patronatem honorowym. Konferencja…

widok na wszystkie nagrody w olimpiadzie pck

Finał Olimpiady Zdrowia z Biedronką

2026-05-19 13:10:14

33. finał Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką odbył się w Łodzi, gromadząc najlepszych uczestników z całej Polski. Olimpiada Zdrowia PCK z Biedronką to ogólnopolski konkurs organizowany przez Polski Czerwony Krzyż we współpracy z siecią Biedronka. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy na temat zdrowego stylu życia, prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej, zdrowia psychicznego oraz ekologii. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych…