„Bezpieczeństwo zdrowotne staje się jednym z fundamentów funkcjonowania państwa” – w Centrum Symulacji Medycznej odbyła się pierwsza edycja Safe Care Forum

„Bezpieczeństwo zdrowotne staje się jednym z fundamentów funkcjonowania państwa” – w Centrum Symulacji Medycznej odbyła się pierwsza edycja Safe Care Forum

Centrum Symulacji Medycznej odbyła się pierwsza edycja Safe Care Forum
Centrum Symulacji Medycznej odbyła się pierwsza edycja Safe Care Forum

8 maja w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się pierwsza edycja Safe Care Forum. Wydarzenie zgromadziło ekspertów z całego kraju, którzy dyskutowali m.in. o bezpieczeństwie pacjentów oraz przygotowaniu systemu ochrony zdrowia na wyzwania przyszłości.

W konferencji udział wzięli m.in.: p.o. Dyrektora Naczelnego USK Nr 4 Kamila Ćwik, I Wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch, Kierownik Oddziału Ekonomiki Ochrony Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego w Lublinie Edyta Bielska, gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektorzy szpitali klinicznych, wojewódzkich, MSWiA oraz Szpitala Wojskowego w Lublinie, dyrektorzy szpitali powiatowych i innych placówek medycznych z regionu i kraju, a także przedstawiciele środowiska medycznego i pracownicy ochrony zdrowia. Konferencja zgromadziła również przedstawicieli ochrony zdrowia, administracji publicznej i środowiska naukowego, ekspertów, partnerów technologicznych oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

Oficjalnego otwarcia oraz powitania gości dokonała prof. Agnieszka Nosal-Wiercińska, Prezes Fundacji Rozwoju USK Nr 4 – organizatora wydarzenia.

– To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy dziś spotkać się w tak szerokim i różnorodnym gronie osób, które wspólnie myślą o przyszłości ochrony zdrowia, bezpieczeństwie pacjentów oraz odporności systemu. Szanowni Państwo, jako Fundacja Rozwoju USK Nr 4 mamy szczególną satysfakcję, że mogliśmy być organizatorem tego wydarzenia i stworzyć przestrzeń do tak ważnej rozmowy. Fundacja na co dzień kojarzona jest przede wszystkim z realnym wsparciem szpitala (…), ale – co pragnę podkreślić – istotnym elementem naszej działalności jest także budowanie środowiska współpracy, wymiany doświadczeń i dialogu wokół ochrony zdrowia. Właśnie dlatego organizujemy również takie wydarzenia jak dzisiejsze Safe Care Forum. Wierzymy, że rozwój nowoczesnej medycyny opiera się przede wszystkim na ludziach, partnerstwie oraz gotowości do wspólnego poszukiwania dobrych rozwiązań. Szanowni Państwo, być może zwróciliście już uwagę, że dzisiejszy program pokazuje, jak wiele wyzwań stoi przed współczesnymi placówkami medycznymi — od jakości leczenia i organizacji pracy, przez cyfryzację i nowe technologie, aż po bezpieczeństwo systemowe i gotowość na sytuacje kryzysowe. To tematy istotne dla całego środowiska ochrony zdrowia i cieszę się, że możemy o nich rozmawiać właśnie tutaj, wspólnie – podkreśliła Prezes Fundacji Rozwoju USK Nr 4, prof. Agnieszka Nosal-Wiercińska, życząc wszystkim zgromadzonym owocnej konferencji.

– Dziś wyzwania związane z odpornością systemu ochrony zdrowia są niezwykle istotne. Takie spotkania jak dzisiejsze służą temu, aby wypracowywać i przekazywać wspólne rozwiązania, które budują trwałą bazę doświadczeń i dobrych praktyk – zauważył I Wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch, reprezentujący Wojewodę Lubelskiego.

– Program tej konferencji bardzo wyraźnie pokazuje zarówno złożoność, jak i współczesny obraz szpitala, który musi być jednocześnie skuteczny, nowoczesny, ale również gotowy na sytuacje nieprzewidziane. Rozmawiamy o jakości leczenia, organizacji pracy, nowych technologiach i cyberbezpieczeństwie, ale także o odporności systemu oraz gotowości do działania w sytuacjach kryzysowych. W ostatnich latach widać wyraźnie, że ta odporność ma szczególne znaczenie w takich sytuacjach jak pandemia, wojna w Ukrainie czy cyberataki na różne szpitale. Rosnąca liczba zagrożeń sprawia, że bezpieczeństwo zdrowotne staje się jednym z fundamentów funkcjonowania państwa, a także jego bezpieczeństwa – podkreśliła p.o. Dyrektora Naczelnego USK Nr 4, Kamila Ćwik.

Program tegorocznego Safe Care Forum został zbudowany wokół trzech kluczowych obszarów współczesnej ochrony zdrowia. Pierwszy z nich to efektywność i zarządzanie, czyli pytanie o to, jak budować nowoczesny, dobrze zorganizowany i bezpieczny szpital, który potrafi skutecznie odpowiadać na wyzwania systemowe. Drugi obszar dotyczył nowoczesnych rozwiązań klinicznych i technologii medycznych, dzięki którym możliwe jest jeszcze skuteczniejsze i bardziej kompleksowe leczenie – w tym panele poświęcone kardiologii, kardiochirurgii oraz leczeniu udarów.

Natomiast główną osią wydarzenia było bezpieczeństwo zdrowotne w sytuacjach kryzysowych, gotowość placówek medycznych do działania w warunkach przeciążenia systemu, współpraca cywilno-wojskowa oraz rozwój modelu dual-use, łączącego codzienną działalność medyczną z budowaniem odporności systemowej. Temu obszarowi poświęcono znaczną część konferencji.

W trakcie wydarzenia, dzięki wsparciu firmy SYNEKTIK, uczestnicy mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami chirurgii robotycznej. Do ich dyspozycji udostępniono systemy Da Vinci 5 oraz Da Vinci SP (Single Port), umożliwiające przeprowadzenie symulacji zabiegów małoinwazyjnych. W pakietach konferencyjnych uczestnicy otrzymali m.in. raport dotyczący bezpieczeństwa zdrowotnego i odporności systemu ochrony zdrowia.

Agenda wydarzenia obejmowała cztery główne bloki tematyczne, prowadzone przez następujących liderów:
• Annę Gołębicką – stratega komunikacji i zarządzania,
• dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, prof. UM w Lublinie – Lekarza Kierującego Klinicznym Oddziałem Elektrokardiologii z Pracownią Elektrofizjologii i Elektroterapii USK Nr 4 w Lublinie,
• gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorza Gieleraka,
• dr n. med. Piotra Luchowskiego – Lekarza Kierującego Klinicznym Oddziałem Udarowym i Wczesnej Rehabilitacji Poudarowej USK Nr 4 w Lublinie.

Patronat honorowy nad Safe Care Forum 2026 objęli:
• JM Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska,
• Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski,
• Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski,
• Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

Safe Care Forum to spotkanie ekspertów z całej Polski, którego celem było połączenie kluczowych obszarów współczesnej ochrony zdrowia: bezpieczeństwa pacjenta, jakości leczenia oraz realnej gotowości systemu na przyszłe wyzwania.

Partnerami wydarzenia byli: Synektik, Asseco, Supra Brokers, Medicavera, Diahem Diagnostics Products, Shim-pol, Metrum Cryoflex, Rezydencja Ogród Saski oraz BMM.

Patronami medialnymi wydarzenia były: Defence24, Polskie Radio Lublin oraz TVP3 Lublin.

 


WYDARZYŁO SIĘ

Wydarzyło się

Turniej Siatkówki o Puchar JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Sportowe emocje, akademicka energia i walka o Puchar JM Rektora UMLUB

2026-05-12 18:13:47

Za nami Turniej Siatkówki o Puchar JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Wydarzenie odbyło się 11 maja w Hali Sportowo-Widowiskowej UMLUB i zgromadziło studentów, doktorantów, pracowników oraz przedstawicieli społeczności akademickiej, którzy wspólnie stworzyli atmosferę prawdziwego sportowego święta.

To druga edycja konferencji Clinical AI Solutions Event (CASE) 2026

Sztuczna inteligencja zmienia medycynę – relacja z konferencji CASE 2026

2026-05-12 12:38:07

W obliczu dynamicznych zmian zachodzących we współczesnej medycynie coraz większą rolę odgrywa sztuczna inteligencja, która wspiera diagnostykę, proces leczenia oraz organizację opieki nad pacjentem. Odpowiedzią na te wyzwania była druga edycja konferencji Clinical AI Solutions Event (CASE) 2026, która odbyła się 9 maja w Centrum Symulacji Medycznej. Wydarzenie poświęcone było wykorzystaniu rozwiązań opartych na AI w ochronie zdrowia i stanowiło…

Rektor UMLUB na ściance 2026 World Digital Education Conference

Reprezentacja UMLUB na czele z JM Rektorem bierze udział w 2026 World Digital Education Conference

2026-05-12 12:32:28

Z dumą informujemy, że przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na czele z Jego Magnificencją Rektorem prof. dr hab. n. med. Wojciechem Załuska biorą udział w 2026 World Digital Education Conference. Wydarzenie zorganizowano w mieście Hangzhou w Chinach. 

stypendystki z UMLUB pozują na ściance wraz z rektorem i Ministrem Zdrowia

Studentki UMLUB ze stypendiami Ministra Zdrowia. Laureatki odebrały dyplomy na uroczystej gali

2026-05-12 11:06:37

Z dumą informujemy, że trzy studentki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie znalazły się w gronie najlepszych studentów uczelni medycznych, otrzymując stypendia Ministra Zdrowia za znaczące osiągnięcia naukowe/sportowe w roku akademickim 2025/2026. Wyróżnione reprezentantki UMLUB wzięły udział w uroczystej gali wręczenia dyplomów, która odbyła się 8 maja w Warszawie. Podczas wydarzenia obecny był również Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof.…

obraz domyślny / default image

Projekt naukowców z UMLUB i Politechniki Lubelskiej z dofinansowaniem od Agencji Badań Medycznych

2026-05-12 10:18:06

Z dumą informujemy, że projekt pt. „OsteoSmartFix: Preclinical studies on a smart bone implant for the treatment of osteoporotic fractures” realizowany przez zespół badawczy pod kierownictwem prof. dr hab. n. farm. Agaty Przekory-Kuśmierz z Zakładu Inżynierii Tkankowej i Medycyny Regeneracyjnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie znalazł się w wąskim gronie projektów, które otrzymały dofinansowanie od Agencji Badań Medycznych w ramach konkursu…