Świętowaliśmy Jubileusz 80-lecia Wydziału Farmaceutycznego oraz 30-lecia Analityki Medycznej UM w Lublinie

Świętowaliśmy Jubileusz 80-lecia Wydziału Farmaceutycznego oraz 30-lecia Analityki Medycznej UM w Lublinie

dyplom oprawiony w ramkę
dyplom oprawiony w ramkę

W dniach 23–25 października 2025 roku w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyły się uroczyste obchody Wydziału Farmaceutycznego, które zgromadziły przedstawicieli środowiska akademickiego, samorządów zawodowych, władz miasta i regionu, a także studentów i absolwentów uczelni. Wydarzenie miało charakter zarówno naukowy, jak i jubileuszowy – łącząc tradycję kształcenia i badań naukowych z nowoczesnymi trendami rozwoju, refleksję z dyskusją o przyszłości farmacji, analityki medycznej i kosmetologii.

Pierwszy dzień obchodów rozpoczęła uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. dr. hab. n. farm. Kazimierzowi Głowniakowi-  wybitnemu uczonemu, którego działalność naukowa i dydaktyczna od dekad kształtuje polską farmację i fitochemię.

Konferencja naukowa – spotkanie pokoleń i wymiana doświadczeń

Po części inauguracyjnej głos zabrała Dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. dr hab. n. farm. Agata Paneth, która powitała zebranych gości. Następnie wystąpili przedstawiciele władz miasta i regionu, a także reprezentanci samorządów zawodowych – w tym dr n. med. Monika Pintal-Ślimak, Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, oraz dr n. farm. Marek Tomków, Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
W dalszej części wręczono okolicznościowe dyplomy i odznaczenia zasłużonym przedstawicielom środowiska akademickiego oraz partnerom wspierającym rozwój nauk farmaceutycznych i medycyny laboratoryjnej. Władze Uniwersytetu i Miasta Lublin uhonorowały przedstawicieli Wydziału Farmaceutycznego za wieloletnią pracę, osiągnięcia naukowe i zaangażowanie na rzecz rozwoju uczelni.

Medal Gloria Lublinensi

  • prof. dr hab. Janusz Solski
  • prof. dr hab. Kazimierz Głowniak


Medal Prezydenta Miasta Lublin

  • dr Aleksandra Józefczyk
  • prof. dr hab. Anna Gumieniczek
  • dr hab. Tomasz Baj
  • prof. dr hab. Jolanta Kotlińska


Medal „Zasłużony dla Miasta Lublin”

  • prof. dr hab. Anna Bogucka-Kocka
  • prof. dr hab. Grażyna Biała
  • prof. dr hab. Monika Waksmundzka-Hajnos 
  • prof. dr hab. Anna Malm
  • prof. dr Tadeusz Krzaczek
  • prof. dr Ryszard Kocjan
  • prof. dr hab. Hanna Hopkała
  • prof. dr hab. Tadeusz Dzido

Wyróżnienia otrzymali również pracownicy administracyjni i techniczni Wydziału, których wieloletnia praca i zaangażowanie przyczyniają się do sprawnego funkcjonowania jednostki oraz wspierają działalność naukowo-dydaktyczną.

Wśród wyróżnionych znaleźli się:

  • prof. dr hab. Anna Wiela – Hojeńska, dr hab. Bożena Karolewicz, dr hab. Joanna Bartosińska, prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiak, prof. dr hab. Wirginia Kukuła – Koch, dr hab. Anna Belcarz- Romaniuk, prof. dr hab. Barbara Dołęgowska, dr hab. Katarzyna Winsz – Szczotka, prof. dr hab. Anna Malm, dr n. med. Jan Siwiec, prof. dr hab. Kamila Wojas – Krawczyk, dr hab. Przemysław Kołodziej, dr hab. Aleksandra Szopa, dr Jan Sobczyński, prof. dr hab. Danuta Smolarz, dr Aleksandra Józefczyk, dr hab. Beata Polak, dr hab. Dorota Kowalczuk, dr Dariusz Duma, dr Beata Wojtysiak – Duma,  prof. dr hab. Jolanta Kotlińska, dr Marta Swatko – Ossor, prof. dr hab. Anna Gumieniczek, prof. dr hab. Anna Bogucka – Kocka, prof. dr hab. Monika Waksmundzka – Hajnos, prof. dr hab. Kamila Wojas – Krawczyk, dr hab. Tomasz Baj, prof. dr hab. Grażyna Biała, dr hab. Zbigniew Marzec, prof. dr hab. Jolanta Rzymowska, prof. dr hab. Elżbieta Kimak, prof. dr hab. Tadeusz Krzaczek, prof. dr hab. Tadeusz Dzido, prof. dr hab. Sylwia Fidecka, prof. dr hab. Grażyna Ginalska, prof. dr hab. Hanna Hopkała, prof. dr hab. Ryszard Kocjan, prof. dr hab. dr h.c. Janusz Solski, prof. dr hab. dr h.c. Kazimierz Głowniak, prof. dr hab. Monika Pitucha.

Uczestnicy mogli obejrzeć film promocyjny „Historia, teraźniejszość i przyszłość kierunków farmacja i analityka medyczna na UMLub”, ukazujący dorobek i kierunki rozwoju Wydziału. Szczególnym momentem były także wystąpienia Nestorów Wydziału, którzy wspominali początki i rozwój lubelskiej farmacji akademickiej, podkreślając jej znaczenie dla polskiego i europejskiego środowiska naukowego.


Sesje naukowe – najnowsze trendy i badania
W kolejnych dniach odbyły się trzy sesje naukowe poświęcone najważniejszym kierunkom działalności Wydziału: farmacji, medycynie laboratoryjnej oraz aktywności studenckich kół naukowych.

Pierwsza sesja – „Farmacja: aktualne trendy, wyzwania i rekomendacje” – zgromadziła czołowych ekspertów, m.in. prof. dr. hab. Annę Wielę-Hojeńską, prof. dr. hab. Wirginię Kukułę-Koch oraz prof. dr. hab. Krzysztofa Jóźwiaka, którzy dyskutowali o innowacjach w farmacji klinicznej, technologii druku 3D, biologii strukturalnej oraz komercjalizacji wyników badań naukowych.

Drugi dzień poświęcony był medycynie laboratoryjnej. W sesji „Medycyna laboratoryjna: aktualne trendy, wyzwania i rekomendacje” wystąpili m.in. prof. dr hab. n. med. Barbara Dołęgowska, prof. dr hab. n. med. Kamila Wojas-Krawczyk oraz prof. dr hab. n. farm. Anna Malm. Tematyka wykładów obejmowała m.in. znaczenie koncepcji „One Health”, rolę diagnosty laboratoryjnego w zespole klinicznym oraz wyzwania w obszarze parazytologii medycznej.

Równolegle odbywał się Konwent Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych Uczelni Medycznych, poświęcony nowoczesnym metodom kształcenia studentów farmacji i analityki medycznej.

Młoda nauka i warsztaty praktyczne
Ważnym punktem obchodów była Sesja Studenckich Kół Naukowych, podczas której młodzi badacze zaprezentowali wyniki swoich projektów z zakresu farmakologii, kosmetologii, biochemii, toksykologii i mikrobiologii.

Od rzeźby do koncertu – kultura i symbolika
Drugiego dnia obchodów, na placu przed Collegium Universum odsłonięto rzeźbę „Lubelskiego Koziołka – Tomka”, diagnosty laboratoryjnego. Symboliczna figura ma przypominać o roli diagnostów w systemie ochrony zdrowia oraz o tradycjach akademickich Lublina.
Wieczorem Aula Collegium Maius ponownie wypełniła się muzyką – odbył się koncert „Wieczór przebojów” w wykonaniu Natalii Wilk i Tomasz Momot Band, otwarty dla całej społeczności akademickiej i mieszkańców miasta.

Zakończenie obchodów – dyplomatorium 
Obchody zakończyło uroczyste posiedzenie Rady Wydziału, podczas którego wręczono dyplomy ukończenia studiów absolwentom kierunków farmacja, analityka medyczna oraz kosmetologia. W podniosłej atmosferze społeczność akademicka pożegnała kolejny rocznik absolwentów z życzeniami sukcesów zawodowych i naukowych.
Obchody Jubileuszu 80-lecia Wydziału Farmaceutycznego UM w Lublinie były świętem nauki i okazją do spotkania pokoleń, które budowały historię i tworzą wyjątkowy potencjał farmacji akademickiej w Lublinie. 

 


Fot. Wioletta Mazur


WKRÓTCE NA UMLUB

Wkrótce na UMLub

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo pacjenta w erze pluralizmu terapeutycznego: regulacje, etyka i praktyka kliniczna”

2026-06-05 06:25:22

Zakład Nauk Humanistycznych i Medycyny Społecznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pn. „Bezpieczeństwo pacjenta w erze pluralizmu terapeutycznego: regulacje, etyka i praktyka kliniczna”. Wydarzenie odbędzie się 25-26 czerwca w formule online. 

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na rok akademicki 2026/2027

2026-06-02 08:12:53

Uniwersytet Medyczny w Lublinie rozpoczął rekrutację na pierwszy rok studiów na rok akademicki 2026/2027. To doskonała okazja dla wszystkich kandydatów i kandydatek, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z naukami medycznymi, ochroną zdrowia oraz zawodami medycznymi.

NCN ogłosiło konkursy - MAESTRO 18 i SONATA BIS 16

2026-06-22 11:24:34

Biuro Projektów i Rozwoju Nauki informuje, że Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejne edycje konkursów na realizację projektów badawczych MAESTRO 18 i SONATA BIS 16.

Konkurs POLNORIS na projekty bilateralne w Programie "Badania stosowane i innowacje”

2026-06-19 10:41:01

Biuro Projektów i Rozwoju Nauki informuje o ogłoszonym konkursie POLNORIS na projekty bilateralne w Programie "Badania stosowane i innowacje” w ramach Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) 2021-2028 (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). 

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema - edycja 2026

2026-06-18 06:53:57

Informujemy o możliwości udziału w szóstej edycji międzynarodowego konkursu o Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską.