Nowatorska terapia zwyrodnienia plamki żółtej w USK Nr 1

Nowatorska terapia zwyrodnienia plamki żółtej w USK Nr 1

Profesor Robert Rejdak (z lewej) z prof. Mario Toro z Kliniki Okulistyki w Neapolu (z prawej)
Profesor Robert Rejdak (z lewej) z prof. Mario Toro z Kliniki Okulistyki w Neapolu (z prawej)

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 w Lublinie wykonano pierwsze w Polsce zabiegi nowatorską metodą jontoforezy luteiny – bezinwazyjnej terapii stosowanej w leczeniu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). To przełom w walce z jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku u seniorów.

„Dotychczas leczenie ograniczało się do suplementacji luteiny i witamin, co było niewystarczające” – mówi prof. dr hab. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej USK1. – „Dlatego wspólnie z międzynarodowymi zespołami badawczymi poszukiwaliśmy nowych, skuteczniejszych rozwiązań”.

Jontoforeza luteiny, testowana wcześniej w ośrodkach w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i we Włoszech, polega na wprowadzeniu substancji czynnej przez twardówkę oka. Zabieg trwa kilkanaście minut, nie wymaga hospitalizacji i – co najważniejsze – wykazuje skuteczność w hamowaniu postępu choroby.

Prof. Rejdak, który współtworzył badania kliniczne we współpracy z włoskimi ośrodkami, został współautorem publikacji na ten temat w brytyjskim czasopiśmie „Eye” (Nature). 

Zespół z Lublina będzie nadal monitorował pacjentów i rozwijał terapię w ramach dalszych badań. Uniwersytet Medyczny w Lublinie, jako pierwszy ośrodek w kraju, aktywnie uczestniczy w tworzeniu nowej jakości w leczeniu chorób oczu.

Więcej: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/nowatorska-terapia-dotarla-do-polski-w-lublinie-wykonano-pierwsze-zabiegi,n,1000364701.html#goog_rewarded

fot. Dziennik Wschodni


WKRÓTCE NA UMLUB

Wkrótce na UMLub

 

Wydarzyło się

Zaproszenie na konferencję „Społeczna odpowiedzialność nauki – od idei do działania”

2025-11-12 12:46:36

19 listopada 2025 r. o godz. 10.00 w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbędzie się konferencja naukowo-szkoleniowa „Społeczna odpowiedzialność nauki – od idei do działania”. Wydarzenie będzie miało charakter hybrydowy – z możliwością udziału stacjonarnie oraz online.

Obchody Jubileuszowe „75 lat – korzenie i skrzydła”

2025-11-07 13:09:25

Rok 2025 to dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie czas wyjątkowy – świętujemy 75-lecie działalności Uczelni oraz 30-lecie kształcenia w języku angielskim. To moment, w którym z dumą spoglądamy wstecz na dorobek minionych dekad, wspominając ludzi i wydarzenia, które ukształtowały naszą…

Nabór na granty wewnętrzne dla Początkujących Badaczy – przedłużenie terminu do 20.11.2025 r.

2025-10-28 08:39:01

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że termin składania wniosków o finansowanie grantów wewnętrznych PB na rok 2026 został przedłużony do 20 listopada 2025 r.

Nowy nabór DS. – przedłużenie terminu do 20.11.2025r.

2025-10-22 09:39:25

Dział Nauki przypomina, że w dniu 7 października 2025 roku Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wydał Zarządzenie nr 219/2025 w sprawie finansowania grantów wewnętrznych i nauki. Zarządzenie wprowadza nowy tryb wnioskowania o granty wewnętrzne DS na zasadzie konkursu.

Wyniki konkursu MINIATURA 9 z dnia 28.10.2025 r.

2025-11-14 14:03:00

Miło nam poinformować, że w gronie laureatów konkursu MINIATURA 9 znaleźli się naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.