Gulf Medical University ogłasza drugi cykl publicznych grantów Thumbay
2025-07-18 12:37:32
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marcin Kulasek ogłosił 26 czerwca br. wyniki 20. edycji konkursu stypendialnego dla wybitnych młodych naukowców. W tym roku stypendia otrzymało 228 osób, a wśród nich 34 doktorantów, reprezentujących łącznie 53 dyscypliny naukowe i artystyczne.
Z przyjemnością informujemy społeczność akademicką, że dr Anna Pawłowska-Łachut z Samodzielnej Pracowni Diagnostyki i Immunologii Nowotworów oraz dr Przemysław Sołek z Zakładu Biofarmacji zostali laureatami stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Dr Anna Pawłowska-Łachut uzyskała stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy doktorskiej wykonanej w Samodzielnej Pracowni Diagnostyki i Immunologii Nowotworów pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Iwony Wertel. Wnioski zainspirowały Laureatkę do dalszych badań nad skuteczną immunoterapią dla pacjentek z rakiem jajnika. W ramach projektu Preludium 20 (NCN) prowadzi innowacyjne badania nad terapią skojarzoną, wykorzystującą podwójną blokadę szlaków PD-1/PD-L1 i TIGIT/CD155/DNAM-1. Dr Anna Pawłowska-Łachut jest laureatką konkursów NCN, ABM, oraz wielu nagród naukowych, w tym stypendium Prezydenta Miasta Lublin dla wybitnych doktorantów oraz stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla najzdolniejszych młodych naukowców.
Laureatka odbyła staże naukowe w prestiżowych ośrodkach, między innymi w Mediolanie (Infertility Unit, Fondazione IRCCS Ca’ Granda, Ospedale Maggiore Policlinico, Italy) oraz Nijmegen (Department of Obstetrics & Gynaecology, Radboud University Medical Center, The Netherlands), gdzie zgłębiała wiedzę dotyczącą medycyny reprodukcyjnej. Udział w rocznym programie "Clinical Scholars Research Training" współfinansowanym przez ABM organizowanym przez najwybitniejszych uczonych na świecie z Harvard University.
Zwieńczeniem intensywnej pracy był pobyt naukowy na Harvard Medical School w Bostonie, MA, USA w 2024 roku. Natomiast badania naukowe realizowane w ramach międzynarodowej współpracy z zespołem badawczym z University of Michigan zaowocowały interdyscyplinarną pracą oryginalną w prestiżowym czasopiśmie Nature.
Badania prowadzone przed dr Annę Pawłowską-Łachut stanowią kamień milowy i prezentują przełomowe wnioski i perspektywy, które są kluczowe dla postępów w dziedzinie (immuno)onkologii, zwiastując nową erę spersonalizowanych terapii. Uczestnictwo w międzynarodowych projektach badawczych podkreśla rangę badań, stanowiąc ważne ogniwo w pogłębianiu wiedzy na temat patomechanizmów nowotworów.
Dr Przemysław Sołek jest adiunktem w grupie badawczej w Zakładzie Biofarmacji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz adiunktem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Biochemii i Toksykologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jego prace badawcze na UML koncentrują się na mechanizmach neurobiologicznych nowatorskich terapii depresji lekoopornej, ze szczególnym uwzględnieniem synergii ketaminy i pulsacyjnego pola elektromagnetycznego (PEMF). Celem prowadzonych badań jest poznanie molekularnych i neurofizjologicznych podstaw łączonej terapii, która stanowi obiecującą alternatywę dla tradycyjnych monoterapii farmakologicznych. Wyniki tych badań przyczyniają się do rozwoju zaawansowanych, spersonalizowanych strategii terapeutycznych w leczeniu zaburzeń afektywnych.
Dr Przemysław Sołek pełnił funkcję kierownika i koordynatora 4 oraz wykonawcy 11 projektów badawczych finansowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, NCNa oraz Fundusze Europejskie. Doświadczenie naukowe zdobywał podczas licznych stypendiów krajowych i zagranicznych, m.in. we Włoszech, na Litwie, w Finlandii, Portugalii oraz w renomowanych polskich ośrodkach badawczych, takich jak Instytut Farmakologii PAN oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Aktywnie współpracuje z czołowymi instytucjami badawczymi, takimi jak Yale University oraz University of Zurich, a także z wieloma jednostkami naukowymi w Polsce, co umożliwia mu stałą wymianę wiedzy i rozwój innowacyjnych projektów badawczych. Jest współautorem 2 patentów dotyczących pochodnych związków chemicznych o potencjale terapeutycznym w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych oraz autorem 43 publikacji naukowych o łącznym wskaźniku Impact Factor przekraczającym 200.
Gratulujemy Naszym wybitnym Młodym Naukowcom!
2025-07-18 12:37:32
2025-07-18 11:21:20
2025-07-18 06:48:03
2025-07-18 06:45:06
2025-07-18 06:27:49