IGNIS – Polska sięga gwiazd w Lublinie! Spotkaj astronautę ESA już 16 grudnia

IGNIS – Polska sięga gwiazd w Lublinie! Spotkaj astronautę ESA już 16 grudnia

plakat informujący o wizycie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w Lublinie
plakat informujący o wizycie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w Lublinie

We wtorek, 16 grudnia, Lublin odwiedzi dr Sławosz Uznański-Wiśniewski – polski inżynier oraz astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, drugi Polak w historii, który znalazł się w przestrzeni kosmicznej, a zarazem pierwszy, który poleciał na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

To wyjątkowa okazja, aby poznać jego historię i doświadczenia z misji IGNIS, dowiedzieć się, kiedy zdecydował się zostać astronautą oraz co poczuł, gdy po raz pierwszy zobaczył Ziemię z kosmosu.

W spotkaniu wezmą udział studentki i studenci Związku Uczelni Lubelskich, a także dzieci i młodzież z lubelskich szkół. Dla osób, które nie mogą być obecne na miejscu, przewidziano transmisję online. 

 

Część akademicka – Filharmonia Lubelska, godz. 9:00–12:00

Program

O godz. 9.00 na scenie Filharmonii Lubelskiej dr Sławosz Uznański-Wiśniewski opowie o eksperymentach prowadzonych w mikrograwitacji, codzienności astronauty oraz kierunkach rozwoju polskich technologii kosmicznych.

Eksperci i naukowcy pracujący przy misji IGNIS zaprezentują eksperymenty PhotonGraph i Stability of Drugs, nad którymi w kosmosie pracował polski astronauta. Pierwszy z projektów dotyczy komunikowania i sterowania komputerem, zewnętrznymi systemami i aplikacjami wyłącznie za pomocą myśli. Drugi miał na celu sprawdzenie, czy biodegradowalne polimery mogą chronić leki w warunkach kosmicznych.

O przyszłości polskiego sektora kosmicznego oraz o tym, jakie możliwości otwiera on przed młodymi badaczami, będzie można porozmawiać podczas sesji Q&A.

Organizatorzy zapraszają również na poczęstunek, który będzie doskonałą okazją do swobodnych rozmów i wymiany pierwszych wrażeń po spotkaniu z astronautą.

Rejestracja dla studentów 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, udział studentów Związku Uczelni Lubelskich w spotkaniu jest możliwy po wcześniejszej rejestracji (formularz rejestracji zostanie udostępniony z chwilą uruchomienia rejestracji). Decyduje kolejność zapisów. 

  • Start rejestracji:  4 grudnia (czwartek) godz.12:00

Formularz rejestracji dostępny pod linkiem: https://forms.cloud.microsoft/e/vK6a1KEcbp 

Osoby zarejestrowane otrzymają wiadomość e-mail potwierdzającą ich udział w spotkaniu. 

 

Informacje organizacyjne

Organizatorzy proszą o wcześniejsze przybycie na wydarzenie ponieważ przed wejściem na salę zostanie przeprowadzona kontrola bezpieczeństwa. 

Rejestracja i odbiór identyfikatorów rozpocznie się o godzinie 8:00 w holu Filharmonii. Każda z uczelni wchodzących w skład Związku Uczelni Lubelskich będzie miała osobną recepcję, co ułatwi szybkie i sprawne odebranie identyfikatorów. Obowiązkowe będzie też skorzystanie z szatni. Bardzo prosimy o nieprzynoszenie ze sobą dużych toreb lub plecaków.

 

Część edukacyjna dla dzieci i młodzieży – Lubelskie Centrum Konferencyjne, godz. 12:00–16:00

Program

O godz. 12:00 w sali S5 Lubelskiego Centrum Konferencyjnego rozpocznie się spotkanie ze studenckimi kołami naukowymi. Ich członkowie przedstawią swoje najciekawsze pomysły i projekty m.in. łazik marsjański Orion oraz prototyp hali wegetatywnej, która w przyszłości mogłaby powstać w Kraterze Gale’a na Marsie.

O 13.15 rozpocznie się spotkanie w strefie edukacyjnej, podczas którego uczestnicy zobaczą różnorodne pokazy i eksperymenty.

Około 14.30 do uczniów dołączy dr Sławosz Uznański-Wiśniewski – będzie to czas na wspólne odkrywanie nauki, zadawanie pytań, rozmowy oraz zrobienie pamiątkowych zdjęć.

W trakcie wydarzenia przewidziano także poczęstunek, który pozwoli na krótką przerwę i wymianę wrażeń. 

Zakończenie części edukacyjnej przewidziane jest około godz. 16:00. 

Rejestracja dla uczniów 

Rejestrację prowadzi POLSA poprzez swoją stronę internetową: https://polsa.gov.pl/polak-projektowym-astronauta-esa/edukacja/ 

 

Informacje organizacyjne

Odbiór identyfikatorów uprawniających do udziału we wszystkich aktywnościach części edukacyjnej rozpocznie się o godz. 12:00 w holu Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Nauczyciele i opiekunowie przychodzący na wydarzenie z grupami uczniów proszeni są o zgłoszenie się do recepcji. 

Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiej trasy „Polska sięga gwiazd”, organizowanej przez  Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską Agencję Kosmiczną i Europejską Agencję Kosmiczną. 

 


WKRÓTCE NA UMLUB

Wkrótce na UMLub

Wykłady dla społeczeństwa – luty – „Choroba Goodpasture’a – aspekty kliniczne z zakresu nefrologii”

2026-02-18 07:39:37

W lutym w ramach miesiąca poświęconego popularyzacji Światowego Dnia Chorób Rzadkich, który obchodzimy 28 lutego, Dział Komercjalizacji UMLUB zaprasza na wykłady, które łączą wiedzę i wrażliwość społeczną. 

Celem lutowych wykładów jest zwiększenie świadomości społecznej na temat chorób rzadkich, a także kształtowanie…

Zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Dydaktycznej "Od zdarzenia do ratunku"

2026-02-17 12:21:59

Z ogromną przyjemnością informujemy o nadchodzącej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Dydaktycznej „Od zdarzenia do ratunku”, będącej częścią cyklu First Aid Responder IV & Advanced Rescue Procedures II.

To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się już 24 lutego 2026 r. stacjonarnie w Centrum Symulacji Medycznej UMLub…

Cardio Days – Cardio Interventional Workshop

2026-02-16 09:13:56

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych kardiologią interwencyjną do udziału w pierwszych warsztatach typu hands-on simulation – Cardio Interventional Workshop, organizowanych w ramach Cardio Days 2026 przez Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK nr 4 w Lublinie, we współpracy z Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu…

Wykłady dla społeczeństwa – luty – "Biochemiczne markery diagnostyki chorób rzadkich o podłożu metabolicznym. Hipofosfatazja"

2026-02-16 07:34:05

W lutym w ramach miesiąca poświęconego popularyzacji Światowego Dnia Chorób Rzadkich, który obchodzimy 28 lutego, Dział Komercjalizacji UMLUB zaprasza na wykłady, które łączą wiedzę i wrażliwość społeczną. 

Celem lutowych wykładów jest zwiększanie świadomości społecznej na temat chorób rzadkich, a także kształtowanie…

Olimpiady i quizy językowe na Moodle 2026

2026-02-16 06:58:10

Drodzy Studenci Wszystkich Wydziałów, Doktoranci, Nauczyciele!

Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy w olimpiadzie języka medycznego angielskiego i  innych quizach językowych według rodzaju studiów i zainteresowań.