Czepkowanie absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa

Czepkowanie absolwentów pielęgniarstwa i położnictwa

studentki pielęgniarstwa w czepkach na głowach, pozują do zdjęcia
studentki pielęgniarstwa w czepkach na głowach, pozują do zdjęcia

W piątek 11 lipca 2025 roku w Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się ceremonia czepkowania absolwentów studiów licencjackich na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo Wydziału Nauk o Zdrowiu. Tegoroczna uroczystość zgromadziła łącznie 188 absolwentów – 114 pielęgniarstwa oraz 74 położnictwa.

Tradycyjny ceremoniał objął symboliczne nałożenie czepków pielęgniarskich i położniczych oraz złożenie ślubowania. Uroczystość została wzbogacona o wniesienie Symbolu Serca – znaku empatii i oddania, oraz zapalonej lampy – Symbolu Światła, będącej hołdem dla pionierki nowoczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale.

Spośród tegorocznych absolwentek dyplomy z wyróżnieniem otrzymało 27 pielęgniarek i 4 położne.

Wydarzenie poprowadził dr hab. n. o zdr. Mariusz Wysokiński, prof. uczelni – Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska, przedstawiciele władz uniwersyteckich oraz samorządowych Lublina. Obecni byli również dyrektorzy placówek medycznych, rektorzy i dziekani zaprzyjaźnionych uczelni oraz konsultanci krajowi i wojewódzcy. Szczególnym gośćmi uroczystości byli: prof. dr hab. Józef Zając - Senator Rzeczypospolitej Polskiej i Prorektor do spraw rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, dr Andrzej Tytuła - Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, prof. dr hab. Grażyna Iwanowicz-Palus - Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego, Pani Elżbieta Rejmak-Patyra - Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie i dr n. prawn. Barbara Danieluk - Dyrektor Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin.

W trakcie uroczystości głos zabrali zaproszeni goście oraz przedstawiciele absolwentów, którzy dziękowali kadrze dydaktycznej oraz rodzinom za wsparcie i zaangażowanie przez okres studiów.

"Dzisiejszy dzień jest świętem tych, którzy wybrali ścieżkę szczególnej odpowiedzialności – pracy z człowiekiem, w jego najtrudniejszych momentach. Jako uczelnia staramy się nie tylko przekazywać wiedzę, ale i rozwijać w naszych studentach gotowość do służby oraz empatię, które są nieodzowne w zawodach medycznych" – powiedział Magnificencja Rektor prof. dr hab. Wojciech Załuska.

Fot. Olga Matosiuk


WKRÓTCE NA UMLUB

Wkrótce na UMLub

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo pacjenta w erze pluralizmu terapeutycznego: regulacje, etyka i praktyka kliniczna”

2026-06-05 06:25:22

Zakład Nauk Humanistycznych i Medycyny Społecznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprasza do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej pn. „Bezpieczeństwo pacjenta w erze pluralizmu terapeutycznego: regulacje, etyka i praktyka kliniczna”. Wydarzenie odbędzie się 25-26 czerwca w formule online. 

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie na rok akademicki 2026/2027

2026-06-02 08:12:53

Uniwersytet Medyczny w Lublinie rozpoczął rekrutację na pierwszy rok studiów na rok akademicki 2026/2027. To doskonała okazja dla wszystkich kandydatów i kandydatek, którzy swoją przyszłość zawodową wiążą z naukami medycznymi, ochroną zdrowia oraz zawodami medycznymi.

NCN ogłosiło konkursy - MAESTRO 18 i SONATA BIS 16

2026-06-22 11:24:34

Biuro Projektów i Rozwoju Nauki informuje, że Narodowe Centrum Nauki ogłosiło kolejne edycje konkursów na realizację projektów badawczych MAESTRO 18 i SONATA BIS 16.

Konkurs POLNORIS na projekty bilateralne w Programie "Badania stosowane i innowacje”

2026-06-19 10:41:01

Biuro Projektów i Rozwoju Nauki informuje o ogłoszonym konkursie POLNORIS na projekty bilateralne w Programie "Badania stosowane i innowacje” w ramach Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) 2021-2028 (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). 

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema - edycja 2026

2026-06-18 06:53:57

Informujemy o możliwości udziału w szóstej edycji międzynarodowego konkursu o Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema, organizowanego przez Politechnikę Wrocławską.