Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Aktualności

02.08.2019

Sukces goni sukces – doktorantka z I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii UM w Lublinie laureatką konkursu ETIUDA 7 z Narodowego Centrum Nauki

Zaledwie dwa miesiące temu informowaliśmy o uzyskaniu przez mgr Karolinę Okłę finansowania na realizację badań w ramach projektu PRELUDIUM 16 z Narodowego Centrum Nauki (NCN) - „Multi-omowe profilowanie krążących mieloidalnych komórek supresorowych (cMDSCs) w raku nabłonkowym jajnika”, by dzisiaj powrócić z kolejnymi dobrymi wiadomościami. Pani Karolina Okła, która realizuje swoje pasje naukowe w I Katedrze i Klinice Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii UM w Lublinie, zdobyła stypendium naukowe w ramach konkursu ETIUDA 7, przyznane przez NCN w Krakowie.

 

ETIUDA to indywidualny program stypendialny dla osób rozpoczynających karierę naukową i przygotowujących rozprawy doktorskie, który daje możliwość realizacji stażu w zagranicznych jednostkach naukowych. Tytuł projektu zakwalifikowanego do realizacji to: „Identification, phenotypic and functional analysis of myeloid-derived suppressor cells in ovarian cancer in terms of their clinical significance”. Pod tym rozbudowanym tematem kryją się badania dotyczące mieloidalnych komórek supresorowych (MDSCs) w raku jajnika.

Badania prowadzone w ramach przedkładanego projektu przyczynią się do lepszego poznania mechanizmów immunosupresyjnych oraz czynników prognostycznych, które mogą niekorzystnie wpływać na efekty (immuno)terapeutyczne.  Zastosowanie w przyszłości manipulacji/modyfikacji MDSC z użyciem przeciwciał monoklonalnych, inhibitorów punktów kontrolnych, siRNA czy technologii CRISPRCas9 może stanowić skuteczną "broń" do odwrócenia niekorzystnych zmian w MDSC, bez wpływu na pozostałe komórki układu immunologicznego, czego efektem ubocznym może być ogólna immunosupresja. Biorąc pod uwagę wymiar społeczno-ekonomiczny, dzięki takiemu podejściu możliwe będzie uzyskanie skutecznej i efektywnej immunoterapii, z której będą mogli korzystać pacjenci onkologiczni.

Promotorem doktorantki jest prof. Jan Kotarski.

 

Gratulujemy!

Więcej informacji na temat konkursu i wyników dostępne na stronie NCN pod linkiem.

 

Uczelnia

Kalendarz

Styczeń 2020